Работна среща с Министерството на образованието и науката

На 18. юли членове на Управителния съвет на Национален ученически парламент проведоха опознавателна работна среща с представители на Министерство на образованието и науката. Целта на срещата бе да запознае представителите на Министерството с дейността и визията на Национален ученически парламент и да обсъди с тях възможностите за сътрудничество.

В срещата участваха д-р Татяна Предова и госпожа Зайнеп Ходжа - държавни експерти в Дирекция „Приобщаващо образование“.

Предизвикателна среща

За разлика от работната среща с Министерството на младежта и спорта, дискусията с представителите на Дирекция „Приобщаващо образование“ бе осезаемо по-предизвикателна.

Готовност на Национален ученически парламент

Христо Малчев, заместник-председател на Национален ученически парламент и председател на Софийски ученически съвет, и Мария Георгиева, ръководител на отдел „Правни отношения“ и заместник-председател на Съвета на децата към Държавната агенция за закрила на детето, запознаха представителите на Министерството с готовността на Национален ученически парламент да води консултации на национално ниво по темите, които вълнуват учениците, и да отправя предложения за промени в образователните политики.

Те представиха плана за провеждане на консултации по модела на Диалога на Европейския съюз по въпросите за младежта - най-успешният консултативен механизъм, който позволява на младежи от цяла Европа да участват в процесите на вземане на решения на най-високо ниво и да задават дневния ред на политиката за младежта на континента.

Отправено бе предложение Национален ученически парламент да организира национална консултация, в резултат на която да отправят препоръки, с които да се подобри ученическото самоуправление в страната.

Включване на Национален ученически парламент в консултативните съвети на Министерството.

Държавните експерти от Дирекция „Приобщаващо образование“ поздравиха членовете на Управителния съвет за инициативността, но изразиха колебание в необходимостта от съществуването на национална структура.

Според тях тя много трудно би могла да бъде включена в консултативните процеси, при условие, че не е държавна институция. Препоръчаха по-скоро да се търсят творчески решения за мотивирането на учениците на училищно ниво и да не се прибягва до подробна работа с наредби, стратегии и Закони. Припомниха, че всеки е свободен да отправя предложения и препоръки, които биват разглеждани от ресорните експерти.

Резултати от срещата

За огромно съжаление и за разлика от срещата с Министерството на младежта и спорта, конкретни резултати и ясни следващи стъпки няма. Към членовете на Управителния съвет бе единствено отправена молба да калкулират от какъв бюджет средно се нуждае един ученически съвет.

Дискусията доказа нуждата от продължителна и задълбочена работа върху подобряване на условията за диалог с институциите.

Национален ученически парламент остава отдаден на своята мисия да промотира ефективно ученическо участие, да представлява интересите на учениците на местно и национално ниво и да подобрява диалога с институциите.


 

Срещите на Национален ученически парламент с институциите се осъществяват с финансовата подкрепа на Европейската комисия. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техните автори и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейската комисия.

Проектът „Срещи на Националния Ученически Парламент“ се изпълнява от Асоциация „Голям Брат Голяма Сестра - България“.

Dimitar Ferdinandov

Aerospace Engineering Student, Science Communicator & Youth Policy Advocate.

https://dimitarferdinandov.com/
Previous
Previous

Работна среща по покана на министър Цоков в Министерството на образованието и науката

Next
Next

Работна среща с Министерството на младежта и спорта