Устав

на Национален ученически парламент

Ученическите съвети, парламенти и други формирования посветени на ученическо самоуправление в Република България

Убедени, че участието на учениците в процеса на взимане на решения, които ги засягат и защитата на техните права са от изключително значение за изграждането на едно по-ангажирано и по-отговорно общество;

Признаващи необходимостта от изграждане и подобряване на вече изградените връзки между учениците от една страна и преподаватели и институции от друга;

Отдадени на идеята за по-активно участие на учениците в демократичните процеси, за повече ангажираност на учениците в извънкласни дейности и за качествено образование и добре подготвени млади хора;

Признателни на преподавателите и институциите, които позволяват и поощряват горепосоченото;

с настоящия Устав учредяват Национален ученически парламент.

Общи положения

Чл. 1.  (1) Национален ученически парламент (Парламента), е независимо, доброволно обединение на ученически съвети, ученически парламенти или други формални или неформални формирования, посветени на ученическото самоуправление в рамките на Република България.

(2) Основна цел на Парламента е насърчаването и утвърждаването на ученическото самоуправление в България.

Чл. 1. (3) Субсидиарни цели на Парламента са:

  1. Насърчаване и утвърждаване на ученическото самоуправление в България;

  2. Изясняване на същността и популяризиране на ученическото самоуправление;

  3. Подпомагане създаването и развитието на ученически съвети в страната;

  4. Създаването на условия за тяхното устойчиво съществуване и развитие и преодоляването на препятствията за постигането на тази цел;

  5. Обединение, подкрепа и обмяна на опит и добри практики между съветите в страната;

  6. Посредничество между ученически съвети и институции в национален и регионален план.

Чл. 2. (1) Дейността на Парламента включва, но не е ограничена до редовни срещи които да дадат възможност за дискусия, дебати и други форми на демократични решения по важни теми, както за ученическите съвети, така и за българските ученици като цяло.

(2) Парламентът осъществява дейността си във взаимодействието с държавната власт, местни и международни институции, неправителствени организации, търговски дружества на национално и международно равнище.

Органи на управление

Чл. 3. (1) Националният ученически парламент представлява всички ученици в Република България.

(2) Общо събрание на Националния ученически парламент е върховен колективен орган на организацията.

(3) Всяко училище в Република България може доброволно да участва в заседанията и взимането на решения на Парламента като излъчи до двама свои представители.

(4) Общото събрание се провежда поне три пъти на година.

Чл. 4. (1) Управителният съвет е изпълнителния орган на Парламента.

(2) Управителният съвет се състои от 22 члена – по двама за всеки от регионите посочени в Приложение №1 към този Устав.

(3) Представителите по ал. 2 се избират от съответния регион за мандат от 1 година. Изборите се провеждат най-рано месец преди изтичането на предходния мандат по правила, утвърдени от Парламента.

(4) Управителният съвет организира Общо събрание до един месец след избирането му, чрез което идентифицира основните приоритети на Национален ученически парламент до края на мандатния период.

Чл. 5. (1) Управителният съвет функционира колективно или чрез постоянни или временни отдели. Всеки отдел се ръководи от един регионален представител. Не се допуска дублиране на функции за регионалните представители.

Чл. 5. (2) Постоянните отдели на Управителния съвет са:

  • Провежда събранията на Парламента, осъществява комуникацията с институциите, сключва ключови партньорства. Включва Председателя на Парламента, неговия заместник и секретаря на Национален ученически парламент.

  • Следи за законосъобразността на вътрешните нормативни актове на Парламента и Управителния съвет и се консултират с експерти и юристи в тяхното съставяне. Правни отношения следи и за спазването на този Устав.

  • Организира събития и осъществява инициативи на регионално и национално ниво;

  • Подпомага комуникацията с институциите и ключовите партньори, води комуникационна кампания за уведомяване на обществото за дейността на Парламента и необходимостта от ученическо самоуправление.

Чл. 5. (3) Управителният съвет се събира веднъж на всяка четвърт от годината.

(4) Първото събрание на Управителния съвет се провежда не по-късно от месец след избора на неговите членове.

Чл. 6. (1) Председателят, зам.-председателят и секретарят на Парламента се избират на първото заседание на Управителния съвет измежду членовете на последния.

(2) Председателят, зам.-председателят и секретарят се избират с таен вот и квалифицирано мнозинство – една втора от всички членове на Управителния съвет.

Чл. 7. (1) Консултативният съвет е съставен доброволци - завършили ученици, експерти в областта на младежките политики и образованието, членове на партньорски младежки организации, обществени дейци и др.

(2) Консултативният съвет изпълнява подкрепяща функция като съветва по различни въпроси.

(3) Консултативният съвет не участва в процеса на взимане на решения.

Приложение №1: Работни региони

Изборни региони

С цел да бъде улеснена комуникацията с ученически организации, училища и институции на регионално ниво и да се постигне по-добра представителност на учениците и предизвикателствата, с които се сблъскват, България е разделена на 11 региона. Тези 11 региона включват шестте района за планиране (Югозападен, Южен централен, Югоизточен, Североизточен, Северен централен и Северозападен) и 5-те области в страната, в които средното си образование завършват над 2000 ученици годишно според данните на Националния статистически институт (областите Благоевград, Бургас, Варна, Пловдив, София-град).

Всеки регион се представлява в Управителния съвет (УС) на Национален ученически парламент от две избираеми лица, които са представители на училище в дадения регион и са в гимназиален етап на своето образование (8. до 12. клас). Мандатността на всяко място в УС е една календарна година и то се запълва чрез избори, проведени единствено сред представителите в региона. Избори се провеждат ежегодно поне месец преди изтичането на предходния мандат.